Průvodce výměnou stoupaček v panelových domech

Příprava na výměnu stoupaček

Co je potřeba před zahájením instalace?

Výměna stoupaček je pro spoustu bytových domů strašák. Hodně lidí má své byty nově předělané, jiní jsou odpůrci všeho prostě z princípu, dalším vadí třeba hluk. Důvodů může být spoustu. Když se ale udělá kvalitní příprava na výměnu stoupaček, dá se mnohým problémům předejít

V praxi se nám nejvíc osvědčila komunikace. Proto vždy na začátku realizace s dostatečným předstihem navštívíme každý byt, kde majiteli vysvětlíme, co se bude provádět, jakým způsobem, jak dlouho to bude trvat, proč je to třeba udělat a případně kolik peněz to bude stát. 

Jako první krok tedy děláme při výměně stoupaček v panelovém domě poctivou projektovou dokumentaci a osobní návštěvu všech bytů. Dalším důležitou věcí je informovat o termínech, aby si každý obyvatel zařídil na výměnu stoupaček volno, home office nebo třeba babičku či souseda, který v bytě bude po dobu výměny stoupaček. 

Dále je důležité, z pohledu realizační firmy, nechat si čas na objednání materiálů. Když se pracuje třeba s nerezem, ne všechny materiály (např. fitinky) jsou vždy dostupné skladem a může se na ně čekat i pár týdnů. V tomto čase vzniká zároveň prostor na zodpovězení dalších otázek, které přicházejí od jednotlivých obyvatel po osobní návštěvě, což usnadňuje práci našim montérům při samotné výměně stoupaček.

Potřebujete pomoct s topením?

Materiály a nástroje potřebné na výměnu stoupaček

Výběr materiálů se odvíjí od finančních možností daného paneláku. Je těžké někomu udělat stoupačky vody z nerezu, když mají třeba dluh za zateplení několik milionů. To ale naštěstí ne vždy platí. Protože když vezmeme v potaz činžovní dům, kde jsou stoupačky vedené ve zdech, tak nedává smysl do nich dávat materiál se životností 20 let (PPR-ko). V takovou chvíli je lepší se zaměřit třeba na plasthliník, který by měl vydržet 30 i více let. 

U kanalizace v panelových domech je nejběžnější využití takzvaného tichého potrubí. Jedná se o plastové potrubí, které má stěnu tlustší oproti běžnému HTčku a musí být kotveno ve speciálních objímkách tak, aby se hluk z kanalizace, vznikající hlavně při splachování WC, nenesl zbytečně po celém domě. 

U plynových stoupaček v panelácích je dnes hlavně využívané potrubí z mědi. Potrubí z (stejně jako vodovodní potrubí z nerezu nebo plasthliníku) je spojované za studena lisováním. Potrubí na vodu z PPRka je spojované polyfůzním svařováním. Proto musí být montážní firma, která provádí výměnu stoupaček, vybavena buď lisovačkami nebo svářečkami pro instalace vody. 

U plastových rozvodů je důležité používat nůžky určené výrobcem na daný materiál a u nereze se bavíme o speciální pile. Ani u jednoho z materiálů není výrobcem přípustné použití úhlové brusky. Na řezání mědi se používá speciální „kolečko“, určené na řezání mědi. Potrubí kanalizace je téměř vždy řezané úhlovou bruskou. Další nářadí, které se používá pro výměnu stoupaček, jsou rázové utahováky, nebo šroubováky, sekací kladivo, apod… Výhodou dnešní doby, je, že všechno nářadí je akumulátorové, a tedy už není nutné tahat s sebou kilometry prodlužováku.

Výměna stoupaček v panelovém domě krok za krokem 

Krok 1

Odstavení stoupaček vody a kanalizace, plynu a vzduchotechniky. Demontáž bytových jader vč. předstěnových konstrukcí a demontáž potrubí, které je naplánované k výměně na daný den.

Krok 2 

Natažení nového potrubí – voda, odpad, plyn. Toto potrubí je třeba kotvit a v případě vody i tepelně izolovat.

Krok 3 

Dopojení bytového rozvodu na novou stoupačku. Odzkoušení opravovaných částí. Izolace potrubí vody.

Krok 4 

Po výměně všech plánovaných stoupaček v bytovém jádru tzn. voda, odpad, plyn, je potřeba udělat v případě využití kovových potrubí na vodě či plynu, uzemnění.

Krok 5

Vyřešení požárních ucpávek a zabetonování prostupů mezi jednotlivými patry.

Krok 6

Vrácení bytového jádra do původního stavu. V případě rekonstruovaných bytů jde vždy o velmi diskutované téma, kdy se řeší, kdo to bude platit. Jasná odpověď neexistuje a vždy je třeba vzájemné domluvy.

Jak zajistit bezpečnost při instalaci stoupaček?

Bezpečnost při práci zajišťuje firma, která provádí v panelovém domě výměnu stoupaček. Všechny zaměstnanci jsou proškolení podle platné legislativy v rámci BOZP a bez toho nemůžou ani vstoupit na stavbu. Pokud jsou v bytech jiná rizika, než takové, na které jsou běžně školení, přijde se na to v rámci přípravy při obhlídkách bytů.

Na veškerá tato rizika jsou vždy před začátkem stavby zaměstnanci upozorněni, což je následně stvrzeno i jejich podpisy ve stavebním deníku. Obyvatelé bytů jsou zase upozorněni na to, že montéři potřebují na svou práci klid a že pracují s nářadím, které umí popálit, pořezat či zkrátka způsobit úraz, a proto je třeba se od nich při výměně stoupaček držet dál a nepřekážet jim při práci.

Testování a kontrola po instalaci

Po každé instalaci stoupaček (voda, odpad, plyn) je potřeba ověřit těsnost a pevnost systému. Proto se u plynových a vodovodních systému dělá tlaková zkouška za účasti zhotovitele a zástupce objednatele. Zpravidla se jedná o stavební dozor, pod jehož dohledem se zkoušky provedou.

U kanalizace se využívá kouřová zkouška. Stoupačky kanalizace nejsou testovány na pevnost, jelikož potrubí není trvale tlakově namáháno.

O zkouškách se po jejich provedení vyhotoví protokol nebo zápis do stavebního deníku, který je součástí předávací dokumentace výměny stoupaček a je stvrzený podpisem obou stran.

Jak se starat o nové stoupačky a řešit běžné problémy

O nové stoupačky v paneláku není potřeba se nijak speciálně starat, pokud jsou provedené podle kvalitní projektové dokumentace a kvalitním zhotovitelem. Naše doporučení je pouze pravidelné hýbání armaturami do všech poloh, aby kulové ventily nezatuhly. Dále je to o pravidelných revizích na plynových stoupačkách.

Veškeré další problémy je vždy lepší řešit s daným dodavatelem v rámci záruk. Běžné záruční lhůty na výměnu stoupaček jsou od 4 let, takže není důvod laických zásahů do stoupaček v paneláku.

Potřebujete pomoct s topením?